אהבה, תשוקה ומערכת היחסים ביניהן


היכרויות לזוגיות בהתאמה מדויקת - טיפטופ-מאץ'
במלחמה הזאת אין מנצחים

נדמה שתשוקה ואהבה הם מושגים שכל אחד ואחת מכירים. אפילו אם לא חוו אותן כמו שהיו רוצים, המושגים צרובים חזק בתודעה האנושית. אבל לא פעם נוצר בלבול מתעתע בין השניים, במיוחד כשמערכת יחסים טעונה בחסכים ובמטענים רגשיים עודפים שבני הזוג מביאים מהבית. בשורות הבאות נצביע על סימני אהבה ותשוקה שונים, ונציע שאלות שצריך לשאול את עצמו כל מי שיזהה את הבלבול הנ"ל במערכות יחסים בחייו. התשובות שתתנו יעזרו לכם לממש את הציפיות במערכות יחסים ולמנוע תסכול ואכזבות.


תקציר מונחים

תשוקה - משיכה פיזית חזקה, דחף מיני המספק עונג חושני.

אהבה – משיכה רגשית חזקה. שילוב קטלני של הערכה, נתינה, קבלה, כבוד, אכפתיות, דאגה, מחויבות, תמיכה...


האם האחת חשובה יותר מהשנייה?

יש מערכות יחסים שמתחילות בתשוקה גדולה, שעם הזמן מתפתחת לאהבה. ויש מערכות יחסים שמתחילות בחיבה הדדית, שמתפתחת לאהבה, והתשוקה כבר בפנים.

הכל תלוי בנסיבות כמו מקום, זמן, תנאים רגשיים וכד'. אי אפשר לתכנן את הדברים, ומי שמנסה – טועה. תשוקה חשובה, אהבה חשובה, וכששתיהן מתפקדות במערכת יחסים כמו שצריך, מובטחת לכם זוגיות במיטבה.


האם האחת חזקה יותר מהשנייה?

יש בעולם הרבה תשוקה, אבל יחסי הציבור שלה לא מי יודע מה. מצד שני, אהבה, למרות חסרונה, ואולי בגלל, נהנית מפירגון עצום. למרות ההבדלים המהותיים, שתיהן עוצמתיות מאוד, תלוי כמובן בציר הזמן של מערכת היחסים. לקשר שמתחיל בתשוקה גדולה יש פוטנציאל להפוך לאהבה. מצד שני, תשוקה עוצמתית מתפרשת לעיתים כאהבה ויוצרת קונפליקט ביחסים.


תשוקה ואהבה במבחן תפוגת התוקף

תשוקה, כאמור, היא דחף שעובד על החושים. ממש כמו שסטייק פילה הוא תשוקתו של אנין הטעם מהסוג הטורף (טבעונים וצמחונים, אתכם הסליחה -אין לנו דוגמה טובה בשבילכם) כך תשוקה מינית היא דחף מובנה בכל בן ובת אנוש, שמטרתו רבייה והמשכיות. אבל, ברור לגמרי שאכילת סטייק פילה לאורך זמן, גם כזה שיצא תחת ידיו איל שני, בסופו של דבר ימאס ויאבד מטעמו. תשוקה מינית מתנהגת באופן דומה. עם הזמן הניצוצות דועכים, ההתרגשות נעלמת ומערכת היחסים נמצאת על פרשת דרכים.

לעומת זאת, אהבה, אותה משיכה רגשית חזקה, יושבת על יסודות עמוקים ומחברת בקשרים הדוקים, עמידים בעתות משבר ופגיעוּת יתר.


סימנים של אהבה ותשוקה וההבדלים ביניהן

גם זו וגם זו מציתות את האש הפנימית ומבקשות עוד. כדי להתגבר על טשטוש הגבולות ביניהן, להלן מספר סימנים ברורים שיסייעו לכם למצוא את ההבדלים.


מינון ואיכות החוויות המשותפות

כשהחוויה המשותפת העיקרית שלכם מתרחשת בדלת אמות המיטה הזוגית, גם היקף ועומק ההיכרות יישארו בשטח של 1.5 X 2 מ'. לעומת זאת, אם אתם מעשירים את הזוגיות המתפתחת בחוויות מגוונות שקורות מחוץ למיטה, אתם מרחיבים ומעמיקים את ההיכרות עם עולמו הפנימי של כל אחד מכם, וסוללים את הדרך לאהבה.


אתם בטוחים שהסממנים החיצוניים מצביעים על זוגיות מושלמת

טעות גדולה – אם זה מה שאתם חושבים, מערכת היחסים שלכם מבוססת על תשוקה נטו. אתם כל כך שבויים במראה, ברכוש ובסטטוס, ועלולים לפספס דגלים אדומים שאסור להתעלם מהם במערכת יחסים. לעומת זאת, אם אתם נמשכים ליופי הפנימי ומוקסמים מהייחודיות של הצד השני, ברור שזאת אהבה, שמכילה ומקבלת חסרונות הדדיים ונמצאת מעל סממנים חיצוניים.


מפגש אקראי וקשר ארעי

הכרתם, ביליתם והיה לכם לילה נפלא. אולי עוד כמה כאלה. פתאום הרצף נקטע.  עוברים כמה ימים ואין קשר. וכשיש קשר, רב המסתורי על הנגלה. כשזה המצב אתם בקשר מזדמן מבוסס תשוקה. כל עוד אתם לא משקיעים בזמן איכות משותף ולא מייצרים עניין הדדי, תשארו עם תשוקה בלבד, שזה ממש בסדר, אבל אל תצפו שתצמח מזה אהבה!


הפה לא נסגר

אתם מרגישים נוח אחד עם השנייה. מזמן כבר לא דיברתם כל כך הרבה – אתם משתפים תחומי עניין, חלומות, העדפות, תוכניות... וגם חולשות ובעיות. לא מסכימים על כל דבר, אבל שמחים לגלות עולם חדש ומסקרן שממלא אתכם ועושה לכם טוב. אתם מרגישים שיש על מי לסמוך ומפתחים נאמנות אחד כלפי השנייה. בניגוד לתשוקה בלבד, יש לכם סימנים ברורים ליחסי אהבה משמעותיים.


אהבה ותשוקה בראי העתיד

שימו יד על הלב ושאלו את עצמכם את השאלת הבאות:

האם אני בעניין של קשר מחייב?

האם אני רוצה לדבר על מה שקורה בינינו?

האם אני מרגיש/ה נוח, זורם/ת ופתוח/ה?

האם יש פה כימיה אמיתית ורצון להיות ולעשות דברים ביחד?

האם אני רוצה להציג את האדם הזה מתישהו לאנשים ולמשפחה שלי? או שיישאר רק במיטה שלי?

האם אני רואה עתיד משותף איתו/ה?

האם אני מאוהב/ת?


עניתם בכנות? שלמים עם התשובות? עברתם בהצלחה את הטסט! התשובות שנתתם יעזרו לכם לממש את הציפיות במערכות יחסים ולמנוע תסכול ואכזבות.

30 צפיות0 תגובות